Skip to content

Ky është një event i përsëritur

EKSPOZITA "NËNTOR 26"

mar21nën18:00EKSPOZITA "NËNTOR 26"Kategoritë e eventeveArt/Kulturë,Ekspozitë

Detajet e eventit

Të nderuar miq, Galeria FAB ka kënaqësinë t’ju ftojë në inagurimin e ekspozitës së përvitshme të pikturës shqiptare

“NËNTOR 26”

Me pjesëmarrjen e artistëve të mirënjohur: Aleksandër Filipi, Anastas Konstandini, Adrian Devolli, Andi Hila, Artan Buca, Ardit Boriçi, Agron Mesi, Buron Kaceli, Dea Tili, Denisa Brahimi, Eniela Veveçka, Erion Bardhi, Erina Dibra, Fatmir Juka, Gazmend Leka, Hasan Çapari, Ksenofon Dilo, Kujtim Buza, Llazar Taçi, Merita Selimi, Meri File, Nikolin Ivanaj, Nesti Taço, Pandeli Lena, Shpëtim Kërçova, Pëllumb Bylyku, Orlis Vathi, Zef Shoshi,
Të ftuar: Besnik Erëbara, Lec Shkreli

Dita / Ora

(E martë) 18:00

Kohët e eventeve te zgjedhur në këtë Seri të Përsëritshme të Eventeve

28/11/2023 18:0029/11/2023 18:0030/11/2023 18:00

Organizatori

Galeria FAB

Galeria FAB e ndertuar në ambientet e Fakultetit të Arteve të Bukura pranë Universitetit te Arteve është një ndër hapësirat më atraktive në Tiranë për ekspozim. Galeria FAB është e pozicionuar në anën e pasme të Universitetit të Arteve, duke i dhënë mundësi të gjithë kalimtarëve si dhe artëdashësve ta kenë tejet të lehte aksesin në këtë ambient. Themelimi i kësaj galerie përkon me zhvillimin e kualiteteve artistike si dhe politikat pedagogjike të Akademisë së Arteve. Pavarsisht se hapja e kësaj galerie përkon me periudhën kur Shqipëria ishte nën tysninë e regjimit totalitar i cili kish krijuar kanonet e realizmit socialist dhe të një arti demagogjik, Galeria e Akademisë së Arteve ishte një hapesirë që funksionoi në shërbim të vlerave të vërteta artistike jashtë kornizave idelogjike të sistemit. Pas viteve 90-të, galeria u bë një qëndër pelegrinazhi për influencat e para artistike ekperimentuese duke qënë në pararojë të promovimit të vlerave kontemporane artististike në Shqipëri. Një mori ekspozitash të organizuara nga studentët si dhe pedagogët e Akademisë së Arteve i dhanë një freski ambientit artistik në Shqipëri duke mos lënë në asnjë moment vakume në jetën e arteve pamore në vendin tonë. Në Maj të vitit 2006 me inisiativën e Profesorëve të Fakultetit të Arteve të Bukura dhe kontributin e donatorëve vendas u bë rikonstruksioni i Galerisë FAB. Ekspozita e cila shënoi rivitalizimin e kësaj Galerie u bë me vepra të zgjedhura nga arkivi i fakultetit të Arteve të Bukura nga dekada e viteve 60-të, nën kurimin e profesorëve Ali Oseku dhe Edi Hila. Që prej asaj kohe një sërë ekspozitash janë organizuar në ambientet e galerisë FAB. Gjatë fundvitit akademik në Galerinë FAP ekspozohen veprat e studentëve të atelieve të Fakultetit të Arteve të Bukura. Në këto ekspozita të atelieve, studenteve i krijohet mundesia që të fillojnë të ballafaqohen me publikun si dhe të ndihen pjesë integrale e jetës artistike në vend.
+355 68 604 7899 Rruga Ibrahim Rugova

Më shumë